Η Οξφόρδη, η μητρόπολη των Πανεπιστημιακών Σπουδών, στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Το Οxford Brookes University για πρώτη φορά στην Ελλάδα!

oxford news

Το Μητροπολιτικό Κολλέγιο ανακοινώνει επίσημα την αποκλειστική συνεργασία του με το Oxford Brookes University, το κορυφαίο Πανεπιστήμιο με έδρα την Οξφόρδη της Μ. Βρετανίας και ιστορία μεγαλύτερη των 150 χρόνων. Σήμερα, το Oxford Brookes University διαθέτει περισσότερους από 18.000 φοιτητές και 130.000 αποφοίτους από 189 χώρες και – βάσει του Διεθνούς Πίνακα κατάταξης Πανεπιστημίων QS 2019 – κατέχει τη 2η θέση στη Μ. Βρετανία και την 9η στον κόσμο, μεταξύ των Πανεπιστημίων που προσφέρουν σπουδές στο επιστημονικό πεδίο του Τουρισμού.

Η συνεργασία του Μητροπολιτικού Κολλεγίου με το Oxford Brookes University, προσφέρει για πρώτη φορά στην Ελλάδα τη δυνατότητα απόκτησης πτυχίων από την Οξφόρδη, τη μητρόπολη των Πανεπιστημιακών Σπουδών παγκοσμίως, σε σύγχρονα γνωστικά αντικείμενα που σχετίζονται με τέσσερις διαφορετικές Ακαδημαϊκές Σχολές: Τουρισμού, Επιστημών Υγείας, Διοίκησης Επιχειρήσεων & Οικονομικών και Πληροφορικής. Πιο συγκεκριμένα, τα προγράμματα που παρέχει το Μητροπολιτικό Κολλέγιο, σε συνεργασία με το Oxford Brookes University, είναι τα εξής:

BACHELORS [ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ]
◊  BSc (Hons) Accounting and Finance [Λογιστική και Χρηματοοικονομική]
◊  BSc (Hons) Information Technology for Business [Διοίκηση Τεχνολογίας Πληροφοριών για Επιχειρήσεις]

MASTERS [ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ]
◊  MSc Accounting and Finance [Μεταπτυχιακό στη Λογιστική και Χρηματοοικονομική]
◊  MSc International Hospitality, Events and Tourism Management (Μεταπτυχιακό στη Διεθνή Φιλοξενία, Οργάνωση Εκδηλώσεων και Διοίκηση Τουρισμού)
◊  MSc Rehabilitation (Μεταπτυχιακό στην Αποκατάσταση)
◊  MSc Applied Sport and Exercise Nutrition (Μεταπτυχιακό Εφαρμοσμένης Διατροφής Αθλητισμού και Άσκησης)

Τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών οδηγούν στην απόκτηση τίτλου σπουδών από το Oxford Brookes University εξασφαλίζοντας μια καριέρα με διεθνείς προοπτικές, σε ένα φάσμα σύγχρονων ειδικοτήτων και εξειδικεύσεων με αυξημένη ζήτηση στην αγορά εργασίας. Σύμφωνα με σχετική έρευνα, το 95% των φοιτητών του συγκεκριμένου Βρετανικού Πανεπιστημίου ξεκινούν να εργάζονται πάνω στο γνωστικό τους αντικείμενο εντός έξι μηνών από την αποφοίτησή τους (HESA Destination of Leavers, 2018).

Δείτε εδώ φωτογραφίες από το Campus του Oxford Brookes University.

oxfordbrookesuni2
oxfordbrookesuni1